Wybór: hosting / serwer dedykowany – co kupić?

Hosting czy serwer dedykowany?

Niezależnie czy Twój wybór padnie na hosting czy też na serwer dedykowany, któreś z tych rozwiązań jest Ci niezbędne, żeby Twoja strona w ogóle w sieci się pojawiała. W zależności od tego, czego będzie Ci potrzeba w późniejszym okresie, lepiej i wygodniej wybrać dobrą opcję od razu na starcie.

Kiedy wybrać hosting?

Pamiętaj zawsze o tym, że musisz się zastanowić przede wszystkim ile możesz przeznaczyć kasy na utrzymanie strony w sieci, pod co dana usługa jest Ci potrzebna i jakie masz plany rozwoju tych stron. Jeżeli będzie to strona firmowa, która przy założeniu pobytu na #1 w Google w wynikach wyszukiwania na najważniejsze kluczowe hasła, nie jest w stanie wygenerować dużego ruchu (powiedzmy od 1k unikalnych w górę/doba), to teoretycznie głupotą byłoby wybieranie serwera dedykowanego. 🙂 Dlaczego teoretycznie, o tym kilka akapitów dalej.

Pod stronę firmową w zasadzie wystarczy Ci w zupełności zwykłe konto hostingowe. Jednak warto żebyś zanim klikniesz gdzieś ofertę, chwilę się zastanowił czego od tego hostingu oczekujesz. Oczywiście pod stronę firmową, bądź jakiś generator kasy najważniejsze jest to, by Twój serwis zawsze wczytywał się szybko, żeby support był na przyzwoitym poziomie gdybyś miał jakiś problem, no i co ważne żeby firma jakich ostatnio jest multum, nie zniknęła z rynku po kilku miesiącach działalności… wraz z Twoim serwisem, bazą danych, skryptami itd itp.

Zapewne w pierwszej chwili do głowy przyszła Ci cena za to konto jako jedno z najważniejszych kryteriów, którymi należy się kierować. No i tu musisz się dowiedzieć kilku rzeczy, dlaczego niższa cena może być finalnie dużo dużo droższa w perspektywie długoterminowej.

Oczywiście jeżeli podam Ci na swoim przykładzie jak ja to widzę, a zapewne nie myśli tak większość odbiorców, Twój punkt widzenia może nieco ulec zmianie. 🙂

Cena a wybór hostingu

Jeżeli chcesz kierować się ceną, od razu mogę Ci powiedzieć że nie warto. To co warto na pewno przy wyborze hostingu, to mieć świadomość, że za jakość się płaci. Tak jak w każdej innej dziedzinie życia. Jeżeli podchodzisz do swojego biznesu poważnie, a zakładam że skoro czytasz tego bloga i artykuły na nim zawarte, to tak właśnie jest, pamiętaj że inwestycja w utrzymanie strony w sieci zwróci Ci się kilkakrotnie.

Zakładając że znalazłeś ofertę za jakieś śmieszne grosze typu płacenie sms-em za konto w wysokości kilku złotych na miesiąc… Widząc taką ofertę Twoim punktem odniesienia do niej powinien być… krzyżyk w prawym górnym rogu przeglądarki. Każda ale to dosłownie każda tego typu oferta, jest dla mnie zwyczajnie chujowa i nie warta mojego czasu. Skoro zależy mi na jakości i bezpieczeństwie, to czy mogę oczekiwać że „firma” oferująca usługę za przykładowo 2zł netto na miesiąc zagwarantuje mi to? Pewnie większość właścicieli „hostingów” stwierdziła by, że tak… no ale ja mam wątpliwości i to duże co do jakości takich usług.

Pomyśl sam, czy gdybym zaoferował Ci zapłatę rzędu 2 czy nawet 10 złotych miesięcznie, to czy stawałbyś na głowie żeby zapewnić mi jak najwyższą jakość usług? 🙂 No dobra… skoro Ty byś mi tego w tej cenie nie zaoferował, to zapewne zatrudnieni przez Ciebie administratorzy serwerów chętnie by mi zaoferowali swoje usługi po takiej stawce ;), pomijam oczywiście fakt że Ciebie jeden administrator w najlepszym przypadku kosztuje od 250zł netto miesięcznie… a do tego dochodzą jeszcze koszty serwerów, podatki, no i jakiś Twój zarobek? 🙂

Tanie hostingi czyli gównianej jakości usługi

No i tu dochodzimy do sedna. Skoro ktoś twierdzi, że jest profesjonalistą i oferuje usługi o najwyższej na rynku jakości… to jak do kurwy nędzy może sprzedawać się za jedno czy dwa piwa w miesiącu? Nawet nie tylko sam chce się za tą stawkę sprzedać, ale również usługi swoich administratorów dorzuca w pakiecie!

Niesamowite co? To zwykła początkująca dziwka bierze więcej za godzinę dymania, niż ta firma chce Ci zaoferować za specjalistyczną wiedzę i pomoc przez cały miesiąc w trybie 24h! 🙂

Zatem o co chodzi? No bo o ile dziwka sobie naliczy stawkę za godzinę, która na pewno nie zmieści się w kwocie kilku czy kilkunastu zł miesięcznie 🙂 – a zwykłe poruchanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, to dlaczego chcesz się dać zrobić w bambus i wykupić usługę, do której specjalistyczna wiedza jest konieczna, a ktoś chce Ci wmówić, że zaoferuje Ci super jakość w cenie 2 czy 5 zł miesięcznie… No chyba że ktoś mi udowodni, że administracja linuxem jest znacznie prostsza niż dymanie. 😉

Otóż cały myk polega na tym, że jak poważnie podchodzisz do swoich serwisów, to płacisz. Proste. Tu nie ma żadnej taryfy ulgowej ani szukania gównianych alternatyw za parę złotych miesięcznie. Jeżeli chcesz być dobrze obsłużony to płacisz. Chcesz mieć pewność i spać spokojnie to płacisz. Tak już jest. Firmy które oferują takie mega full wypasione pakiety za kilka złotych miesięcznie, idą na masówkę. Nie jesteś ani dobrze i jakościowo obsłużony, ani nie jesteś „w cenie” dla takiej firmy, więc odpada Ci możliwość np. indywidualnej konfiguracji danych parametrów.

Jeżeli zdecydujesz się na ofertę za kilka złotych miesięcznie, to później nie rzucaj się z pretensjami i obelgami do „firmy”, w której wykupiłeś swoją usługę jeżeli np. padną im serwery a kopia zapasowa (o ile taka w ogóle będzie), po przywróceniu pokaże Twój serwis w wersji np. sprzed pół roku. No niby nic takiego… jeżeli oczywiście przez te pół roku nie rozwijałeś strony, nie dodawałeś newsów, artykułów, produktów, zdjęć itp. 🙂

Zdaję sobie w pełni sprawę, że jest kilka firm na rynku, które istnieją od kilku lat i mają takie stawki ale dla mnie to są zwyczajni idioci. Nie widzę sensu w tym, żeby zamiast zarabiać więcej to podjąć decyzję o zarabianiu mniej. Logicznym jest, że jeśli ktoś się ceni, jak również swoje usługi to nie będzie oferować swoich usług za 2 czy 5 czy nawet (!) 10zł na miesiąc. 🙂 Przy okazji odsieje się cała masa śmieciowych stron, zakładanych przez małolatów, a firmy z racji tego że internet jest wszechobecny i jest dla każdej działalności w dzisiejszych czasach koniecznością… i tak zapłacą stawkę rzędu 50zł czy 100zł miesięcznie.

Konkurencja cenowa jest najgłupszą z możliwych, a firmy hostingowe strzelają sobie same w łeb. Co kto lubi. 🙂

Wybór hostingu

Finalnie po powyższym tekście już chyba wiesz, że najlepiej szukać tych co oferują swoje usługi od 50zł/mc. Wtedy masz pewność, że firma jest w stanie Ci zapewnić dobre parametry, dobre tzn np. 500mb pojemności, co pod stronę firmową i pocztę wraz z bazami MySQL starczy w zupełności, a w razie konieczności limit Ci po prostu zwiększy kilku czy kilkunastokrotnie. Dodatkowo możesz liczyć na ewentualny custom w konfiguracji, jeżeli jest Ci to do czegoś potrzebne. No i masz gwarancję, że na tej samej maszynie co Ty, nie znajduje się miliard stron o zerowej wartości, które mimo wszystko generują obciążenie dla serwera. Na takie stawki pozwolą sobie głównie firmy, które z konta hostingowego korzystają zgodnie z jego przeznaczeniem, czyli umieścić serwis firmowy, założyć pocztę dla pracowników i korzystać.

Nie wgrywają filmików, tysięcy zdjęć, nie bawią się w nieskończone ilości instalacji skryptów, no i na jednej maszynie będzie zdecydowanie mniej klientów, a tym samym wyższa jakość obsługi. Jak napiszesz maila z zapytaniem, to Twój mail będzie jednym z… jednego albo dwóch w danym dniu, a nie jednym z kilkuset. 🙂

Nie będę tu reklamować żadnych firm, bo nie widzę sensu, jednak zwyczajnie uczulam Cię na to, żebyś nie kierował się najniższą ceną, bo na tym więcej stracisz niż zyskasz. Ot chociażby jeśli firma by zniknęła z rynku a wraz z nią cały Twój serwis, poczta i wszystko co do tej pory zrobiłeś. 🙂 Odtworzenie serwisu, jeżeli nie robisz kopii zapasowych we własnym zakresie (a przy firmach za kilka zetów na mc powinieneś!), zajmie Ci sporo czasu, stracisz sporo kasy nim serwis się pojawi i sporą część stałych użytkowników.

O jakości usług i sposobie działania takich firm, napisałem na samym końcu, przeczytaj, przemyśl a później zdecyduj czy na pewno swoją pracę i swój serwis wyceniasz tak nisko, żeby ryzykować do tego stopnia. 🙂

Serwery dedykowane – kiedy i pod co?

Jeżeli wiesz, że ta konkretna strona będzie pierwszą z wielu, którą w najbliższym czasie otworzysz, to warto od razu zainwestować w serwer dedykowany. Również warto zainwestować w serwer dedykowany w momencie, gdy Twoja strona firmowa jest dość duża, może potrzebować częstych i regularnych kopii zapasowych, bo jest na bieżąco rozwijana a Ty nie możesz sobie pozwolić na utratę jakichkolwiek danych.

Finalnie cena serwera dedykowanego nie wychodzi źle, bo obecnie można już spokojnie za 500zł na miesiąc dorwać taką maszynę, która spełni w 100% Twoje oczekiwania a dodatkowo będziesz mieć jeszcze nieco zapasu. No i w tej cenie masz również spokój, że nic się nie dzieje złego z Twoim serwisem, żaden z użytkowników serwera nie odpala jakichś skryptów niewiadomego pochodzenia, które zarżną bazę bo… jesteś jego jedynym użytkownikiem. 🙂

Oczywiście jeżeli samodzielnie nie potrafisz administrować serwera, to musisz mieć jakiegoś admina, obecnie do współpracy admina można już dograć w okolicach 250-300zł netto na miesiąc.

Na początku może Ci się wydawać, że to drogo, ale Twoje zarobki z sieci spokojnie to pokryją, jeżeli będziesz robić wszystko z głową. Spokojnie.

Tak jak w przypadku hostingów, nie będę polecać tu żadnej firmy oferującej dedyki, bo nie widzę potrzeby. Jedynie zwróć uwagę na to, że czasami możesz uzyskać niższą stawkę u firmy odsprzedającej serwery danej serwerowni, niż w samym data center. Wynika to z tego faktu, że w serwerowni zapłacisz za jedną sztukę po standardowej stawce, natomiast u firmy która odsprzedaje ich usługi i ma już wykupionych serwerów np. 50 czy 100, Twoja maszyna będzie kolejną z wielu dla tej firmy, dzięki czemu taka firma posiada już spore rabaty, ze względu na „hurtowe” ilości, co finalnie przekłada się na niższe ceny dla klienta końcowego czyli dla Ciebie. 🙂

Firmy „hostingowe” w pigułce – czyli nie daj się wydymać!

A poniżej tak jak wcześniej napisałem, troszkę faktów do przemyślenia i policzenia.

Firmy tego typu nie będą liczyć się z Twoimi potrzebami, bo dla nich jesteś jednym z wielu tysięcy odbiorców, których mają głęboko w dupie. Żeby Ci to bardziej zobrazować, to zwyczajnie policz sobie prostą rzecz. Serwer dedykowany niech kosztuje tylko 300zł netto miesięcznie, do tego jeżeli sam się nie znasz na linuxie wystarczająco dobrze, potrzebny jest ci dobry administrator nie etatowy (bo na etatowego Cię nie będzie stać!), który to wszystko ogarnie, czyli od 250zł netto miesięcznie. Koszty miesięczne za sam serwer dedykowany + admina wynoszą 550zł netto – MIESIĘCZNIE.

Póki co nie ma w tym jeszcze żadnych Twoich zysków… no to oferując konta hostingowe po nawet 5zł na miesiąc (co i tak w większości tych firemek jest mocno zawyżoną stawką)… okazuje się, że żebyś wyszedł najpierw na zero musiałbyś mieć 110 klientów. 🙂 Na obecną chwilę, wyszedłeś na zero więc już jest prawie OK.

To teraz dalej… jakie zyski Cię satysfakcjonują miesięcznie?

Skoro jest to Twoje jedyne źródło utrzymania, to pewnie ze 2500zł przynajmniej byś potrzebował na starcie, żeby przeżyć miesiąc, zapłacić rachunki itp. Osiągnięcie takiego pułapu to raptem dodatkowych 500 klientów. 🙂 Czyli żebyś się mógł utrzymać i utrzymać sprzęt + 1 admina, potrzebujesz jedynie 610 klientów. 🙂 Zatem wychodzi na to, że 1 administrator obsługuje 610 klientów pod względem technicznym, a Ty robisz za cały dział obsługi klienta dla tych 610 klientów, żeby nie ponosić dodatkowych kosztów…

Oczywiście pominąłem fakt, że upychamy tych 610 klientów na jednej maszynie za 300zł, więc jej parametry też są mocno takie sobie, zatem skoro powoli się maszynka zapycha i zamula, warto by ją zmienić na taką co sobie poradzi lepiej, czyli albo dosztukujemy drugą taką samą i przerzucimy na nią część bieżących klientów, albo zamówimy jakąś bardziej rozbudowaną, co w jednym i drugim przypadku wiąże się z dodatkowym kosztem i koniecznością zdobycia nowych klientów, którzy pomogą wyjść na zero. 🙂

A i co ważne… wiedz o tym, że większość tych „hostingów” daje możliwość płatności sms-em. Prowizja z sms’a wynosi 50% jego wartości czyli… żeby osiągnąć powyższe wyliczenia musiałbyś albo oferować konta za sms’a 9zł+vat/mc, no ale wtedy mało frajerów byś nałapał, albo dać smsy za 5zł+vat/mc z koniecznością… podwojenia ilości klientów, czyli finalnie nie 610 a 1220 klientów jest Ci niezbędnych, żeby wyjść na zero i mieć na przeżycie. 🙂

Do tych wyliczeń, oczywiście muszą dojść jeszcze podatki, których już liczyć i rozpisywać mi się tu nie chce, ale jak nietrudno wywnioskować, raczej dodatkowa kolejna opłata nie wpłynie pozytywnie i nie pomoże rozwinąć biznesu ani podnieść jakości usług, tylko je zaniży bo trzeba „dopchać” jeszcze więcej klientów na tą samą maszynkę…

No pomyśl sam, jak można zaoferować wysokiej albo najwyższej na rynku jakości usługi przy takich założeniach? 🙂 Dodatkowo reklamując się, że każdy klient jest traktowany na najwyższym poziomie i co lepsze indywidualnie? 🙂 Chyba, że jesteś kretynem, któremu można wmówić że każdy z tych tysięcy klientów będzie traktowany indywidualnie przez działy techniczne i BOK złożone z… 2 osób, no w najlepszym przypadku z 3 osób! 🙂

Teraz chyba rozumiesz, dlaczego warto zwyczajnie zapłacić np. minimum 50zł miesięcznie za konto hostingowe i pewność co do jakości? 🙂

[Głosów: 8   Average: 5/5]

5 KOMENTARZE

  1. Artykuł naprawdę fajny i warty polecania naszym Klientom 🙂 Zwróć uwagę np. na nasz nowy produkt, gdzie połączyliśmy shared hosting z chmurą obliczeniową, pozwalając tym samym na dostosowywanie parametrów i kosztów do realnego wykorzystania usługi 🙂

  2. Brawo! Tym tekstem pozyskałeś sobie stałego czytelnika! Ja mam hosting w atthost – 79 złotych brutto/rok już któryś miesiąc leci i niczym się nie martwię :). Na hostingu dwa serwisy stoją :D.

  3. Sporo racji, ciekawy artykuł. Dla mnie ważne jest, żeby serwer był zlokalizowany w Poslce. Mam duże bazy danych osobowych i wszystko musi być zgodne z GIODO. Support też ma znaczenie. Dlatego chyba wybrałem homecloud.pl. Wcześniej próbowałem różne firmy, z jednych byłem zadowolony, z innych mniej.

  4. Ja od zawsze wybieram serwery dedykowane, z prostej przyczyny – jak wiem, że mam zapłacić kilka stówek miesięcznie, to wiem, że strony muszą tyle zarobić, a kiedy już taką kasę generują to nie ma problemu z większymi kwotami 😉 A przy wyborze hostingu, warto popatrzeć na to czy jest to szybki host, i gdzie on jest – bo reszta, nie ma znaczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj