Pobieranie dokumentu zamiast otwierania „w locie”

Po długim czasie nieobecności na blogu, dzisiaj krótki wpis. Mam nadzieję, że niebawem będę mieć nieco więcej czasu by znowu pisać i ten wpis zapoczątkuje kolejne. 🙂 Jest to wpis z typu na „wszelki wypadek”, żeby nie zapomnieć.

Czasami potrzeba akurat takiej funkcjonalności w naszej stronie, a konkretnie przeglądając różne serwisy zapewne spotkaliście się z tym, że po kliknięciu w zalinkowany dokument np. docx czy pdf na jednym serwisie otwiera się on w nowym oknie i od razu ładuje jego treść, a na innym serwisie wyskakuje okno umożliwiające zapisanie go na dysku bez otwierania „w locie”.

Ponieważ na tym blogu wrzucam najróżniejsze rzeczy, które mogą się przydać w trakcie tworzenia i prowadzenia różnych serwisów, od pozycjonowania poprzez serwery jak i różnego rodzaju wskazówki, myślę że ten wpis może okazać się pomocny w szczególności dla tych, którzy chcą umożliwić swoim użytkownikom pobranie dokumentu, bez otwierania go 'w locie'.

Jest to dobre gdy udostępniamy np. pdf ważący kilkanaście czy kilkadziesiąt MB i szlag jasny może trafić usera, gdy kliknie w pdf’a po czym otworzy mu się nowe okno próbujące otworzyć określony dokument z marszu… po czym zwiesi mu przeglądarkę. 🙂

Cała operacja by wymusić takie działanie w stronie od strony serwera, sprowadza się do naprawdę prostego wpisu w naszym pliku .htaccess, mianowicie dodajemy sobie do niego np. taką linijkę:

Powyższe 3 linijki wpisu w .htaccess jak nie trudno się domyślić definiują, że po kliknięciu w zlinkowany na stronie dokument typu pdf, excel czy word, wyskoczy nam okno z opcją zapisu na dysku, zamiast otworzyć ten dokument od razu w nowym oknie przeglądarki.

Oczywiście dodajemy do pliku .htaccess dowolną ilość takich linijek z odpowiednim rozszerzeniem na końcu każdej z nich, dla typów plików które chcemy udostępnić do pobrania zamiast otwierania w locie.

Rozszerzenie jakie wstawimy na końcu linii może być dowolne, w zależności od tego jakiego rodzaju plik chcemy udostępnić naszym userom. Może to być zarówno pdf, doc, docx itp. czy na przykład mp3 bądź avi.

No i to cała filozofia.

Wpis krótki, ale jak sądzę przyda się niejednej osobie odwiedzającej tego bloga i prowadzącej własne strony. 🙂

PS: Jeśli nie działa Ci wyżej zamieszczony kod, wykorzystaj taki:

[Głosów: 6   Average: 5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj