Jak zarobić na blogu lub stronie internetowej? Monetyzacja – cz.1

Na pewno prowadząc bloga czy stronę internetową chcesz by można było zamienić Twoich odwiedzających w realny pieniądz. W końcu po co dzisiaj komu jakakolwiek strona, do której trzeba by było dokładać z własnej kasy – czy to na domenę, serwer czy chociażby licencje do używanych skryptów. Wiadomo nie od dziś, że na stronach internetowych da się zarabiać. I to zarabiać w zależności od tematyki, da się naprawdę przyzwoicie.

Nie jest to żadnym zaskoczeniem zapewne dla żadnego ze stałych czytelników tego bloga, gdyż w którymś z wcześniejszych wpisów już napomknąłem o tym, że kupując jakąkolwiek domenę trzeba pomyśleć o tym, by była w stanie chociażby zarobić sama na siebie. Wtedy wspomniałem o parkingach dla domen, aczkolwiek to jest rozwiązanie „tymczasowe” i w zasadzie bardzo doraźne. Dzisiaj nieco rozwinę temat.

Mianowicie postanowiłem w końcu ruszyć dział programów partnerskich, bo tak długo jak blog istnieje to nie było tam jeszcze żadnego posta… sam nie wiem czemu. 🙂

Jak zarabiać na stronie lub blogu?

Jeżeli masz stronę, która ma przyzwoite pozycje w Google, bądź posiada jakieś inne źródło ruchu, lub stałych odwiedzających możesz zainteresować się reklamami Google Adsense. Jest to o tyle wygodna forma reklamy, że dopasowuje się do treści strony lub do preferencji odwiedzających, na podstawie poszukiwanych wcześniej przez nich haseł, oglądanych filmów na YT itd. Dzięki temu przede wszystkim jest skuteczną formą reklamy, bo wpasowuje się w to, w co należy by zwrócić uwagę odbiorcy.

Dodatkowym atutem jest to, że tych reklam możesz osadzić w stronie kilka, w różnych formatach i w różnych miejscach, a co najważniejsze dopasować ich wygląd do wyglądu swojej strony.

Oczywiście to ile zarobisz na Adsense, jest zależne przede wszystkim od:
– dziennej ilości osób na Twojej stronie
– tematyki Twojej strony
– umiejscowienia reklam

Ile można zarobić?

Jeżeli masz spory ruch w serwisie, dodatkowo serwis jest z dziedziny nowych technologii bądź finansów i jeszcze umieścisz reklamy w taki sposób, by wprowadzać użytkownika w błąd, że nie będzie wiedział czy to dalsza część serwisu lub artykułu czy reklama, to zarobki będziesz mieć naprawdę przyzwoite. Przyzwoite czyli w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych dziennie.

Jeżeli masz stronę mało popularną, to musisz się pogodzić z tym, że Twoje zarobki będą oscylować od 0zł do kilku złotych dziennie. Ale chwila! Nie zniechęcaj się – pamiętaj, że do tej pory nie miałeś ze swojej strony ani złotówki – to chyba i tak lepiej, by zarobić cokolwiek niż nic, prawda? 🙂

Jak zacząć?

Aby zarejestrować się w programie partnerskim, wystarczy że wejdziesz na stronę Google Adsense a następnie będziesz postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronie. Nie jest to skomplikowany proces, więc myślę że poradzisz sobie bez problemu. W razie jakichkolwiek pytań, zawsze możesz do mnie napisać maila, pomogę Ci przez niego przebrnąć, a jak będzie mi się kiedyś chciało, to może zrobię obrazkowy tutorial. Może. 🙂

Pozostałe formy zarabiania na stronie internetowej lub blogu opiszę w kolejnych częściach serii, byś mógł swobodnie sobie dobrać najlepszy program dla siebie, w zależności od tego jaką masz tematykę strony i w jaki sposób ją prowadzisz.

Czego na pewno nie robić?

W przypadku Adsense, musisz pamiętać, że jest to jedynie dodatek do Twoich treści a nie reklama, którą „polecasz” swoim odwiedzającym na siłę. Najlepiej jeśli mimo wszystko jest nieinwazyjna, bo czasami podniesienie zarobków z kilku do kilkunastu złotych dziennie może zakończyć się utratą sporego grona stałych czytelników, którzy będą mieli dość „omijania” wszelkich możliwych banerów, haseł reklamowych itp. W szczególności, jeżeli do tej pory Twoja strona nie posiadała kompletnie żadnych elementów reklamowych. 🙂

Biorąc pod uwagę fakt, że seria o zarabianiu będzie naprawdę rozbudowana, to nie ryzykuj utraty dużej części czytelników dla tych kilku złotych, bo będą tu opisane również takie reklamy, które rzeczywiście będą godne polecenia Twoim odwiedzającym i nie będą ich w najmniejszym stopniu irytować.

Na dzisiaj tyle.

[Głosów: 13   Average: 5/5]

2 KOMENTARZE

  1. Dobra metoda ale żeby gra była warta świeczki trzeba mieć na stronie spory ruch. Może przy okazji warto by więc jeszcze budować listę mailingową i też starać się wygenerować z niej pieniądze, np. poprzez sprzedaż produktów z programem partnerskim – w zamian za prowizję. Robiąc to dobrze można zarobić dużo więcej niż z reklam Google.

    • Zgadza się, dlatego napisałem że to tylko dodatek „na start”. Również z tego względu zacząłem serię od Adsense, że nie pod każdą tematykę znajdzie się sensowny PP, a Adsense mimo wszystko i tak da zarobić na stronie. Seria o zarabianiu na stronach będzie rozbudowana, więc na pewno wszelkie inne formy zarobku również poruszę. Spokojnie… nie zawsze mam wystarczająco czasu, by pisać – stąd poślizgi. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj